OCENJEVANJE ZNANJA UČENCEV V ČASU DELA NA DALJAVO

Spoštovani učenci in starši,
za nemoteno opravljanje vzgojno-izobraževalnega dela v osnovnih šolah v šolskem letu 2019/2020 je ministrica za izobraževanje znanost in šport izdala sklep, s katerim se določajo ukrepi v zvezi z ocenjevanjem znanja, napredovanja učencem, opravljanje predmetnih in popravnih izpitov ter nacionalnim preverjanjem znanja.

1. Ocenjevanje znanja:
• Izvaja se pred učenci oddelka ali učne skupine, v času izobraževanja na daljavo pa lahko tudi individualno.
• Pri predmetih, ki so po predmetniku določeni največ dve uri tedensko, se znanje oceni najmanj dvakrat v šolskem letu. Pri predmetih, ki se izvajajo več kot dve uri tedensko, se znanja učencev oceni najmanj trikrat v šolskem letu in vsaj enkrat se oceni znanje učencev v drugem ocenjevalnem obdobju.
• Pri ocenjevanju znanja iz posameznega predmeta učitelj uporablja različne načine ocenjevanja glede na cilje oziroma standarde znanja, pri čemer ne velja, da večina ocen ne sme biti pridobljena na podlagi pisnih izdelkov.
• Učenec, ki je v 2. oc. obd. ocenjen negativno, mora imeti možnost pridobiti še vsaj eno oceno do zaključka šol leta.

Učenci bodo o oblikah in načinih ocenjevanja znanja posameznega predmeta obveščeni od učitelja, ki ga poučuje.

2. Napredovanje učencev iz razreda v razred:
• Učenec 3., 4., 5. in 6 r., ki je negativno ocenjen lahko razred ponavlja na predlog razrednika in v soglasju s starši.
• Učenec 7. in 8. r. z več kot tri negativne ocene, razred ponavlja. S tremi negativnimi ocenami lahko opravlja do konca šol. l. popravni izpit in sicer največ tri krat.
• Pri opravljanju predmetnih izpitov na enak način lahko učenci opravljajo popravni izpiti, če ima več kot tri ocene negativne razred ponavlja.
• Učenec 7. in 8. razreda, ki do konca šolskega leta ni pozitivno ocenjen iz vseh predmetov, pogojno napreduje v višji razred. Če v tretjem roku izpita ne opravi uspešno, razred ponavlja.

3. Roki za popravne izpite:
• Tretji rok je od 11. 9. do 18. 9. 2020
• Za učence se organizira 10 ur dopolnilnega pouka za posamezni predmet.

4. Roki za ocenjevanje znanja učencev, ki se izobražujejo na domu:
• 0d 1. do 6. razreda: od 1. 6. do 24. 6. in za 7., 8. in 9.r.: od 1. 6. do 2. 7. ter v drugem roku od 1. do 9.r. od 18. 8. do 31. 8. 2020.

5. Nacionalno preverjanje znanja
• Se ne izvede.