Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on Facebook

FLOTA MIRU
»Mirno More« je najuspešnejši socialno-pedagoški projekt v Evropi. Namenjen je osnovnošolcem, otrokom in mladostnikom iz socialno ogroženih okolij, otroških in mladinskih domov ter ustanov za otroke z motnjami v telesnem in duševnem razvoju. Sodelujejo otroci in mladostniki iz cele Evrope. Iz Slovenije prihaja okoli 160 udeležencev iz osnovnih šol, šol s prilagojenim programom, zavodov, društev. Vseh udeležencev Mirnega morja pa je okoli 1200, ki so nameščeni na več kot 100 plovilih.
Moto projekta je : VSI ENAKI – VSI NASMEJANI
CILJI MIRNEGA MORJA:
 Širjenje kulture enakih možnosti.
 Učenje strpnosti in sklepanje prijateljstva ne glede na jezikovne, etnične meje.
 Pridobivanje delovnih spretnosti.
 Izražanje zdrave tekmovalnosti, reševanje konfliktov na ustrezen način.
 Spoznavanje novih možnosti za preživljanje prostega časa.
 Poglabljanje odnosov med mladimi in odraslimi.
 Pomoč otrokom s posebnimi potrebami in otrokom iz socialno ogroženega okolja.
PROJEKT MIRNO MORE:
ŽIVLJENJE NA JADRNICI OMOGOČA INTENZIVNO SOCIALNO UČENJE. Otroci pridobivajo nova, drugačna znanja. Morje, omejen prostor na jadrnici in posadka, zahtevajo medsebojno skrb in sodelovanje vseh članov. Mladostniki se učijo prevzemanja odgovornosti zase in za druge, skupinskega dela, socialnih veščin.
V mnogih primerih je takšna osemdnevna izkušnja enakovredna večmesečnemu delu z mladostniki.
NAŠE AKTIVNOSTI NA MORJU:
 Ustvarjamo v ustvarjalnih delavnicah (vztrajnost, koncentracija, sodelovanje, strpnost).
 Vadimo plavalne veščine (razvijamo motorične sposobnosti).
 Učimo se pozitivne samopodobe in zaupanja vase.
 Organiziramo športne igre.
 Učimo se ročnih spretnosti, igranja na bobne in prilagajanja na življenje na barki ( čistoča in urejenost barke, priprava hrane, veščine jadranja, ribolov, pomorski zemljevidi… ).
 Družabna in kulturna srečanja (petje, ples, igranje na inštrumente).
Vsako leto učiteljski zbor OŠ Duplek predlaga tri učence naše šole, ki se v mesecu septembru udeležijo tega srečanja. Srečanje traja osem dni in poteka na Hrvaškem, v marini Kaštela pri Splitu, v marini Frapa v Rogoznici, v marini Maslinica na otoku Šolta in nato ponovno v Kaštelu. Udeleženci so nameščeni na jadrnice, na katerih je skupaj do 10 udeležencev. Za našo varnost skrbita dva skiperja. Denar za udeležbo prispevajo donatorji.
Naša šola je v projekt vključena že enajst let, projekta se je torej udeležilo 33 učencev naše šole. Vsi so doživeli nepozabno življenjsko izkušnjo.
V tem tednu nič ni nemogoče. Vsako leto sproti nas prevzame neka čarovnija, ki se razleze čez celotno floto – tujci postanejo prijatelji, strahovi zaradi nepoznanega izginjajo eden za drugim.
Na Mirnem morju vsakdo šteje.
Želimo si, da bi čim več otrok imelo možnost sodelovanja na takšnih projektih.
HVALA VSEM, KI NAM POMAGATE!

Pedagoška vodja celotne slovenske flote in mentorica projekta za OŠ Duplek,
Nina MOHAR KRAJNC